Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

2021 NEW SEASON - WINTER WORLD SERIES - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
October 24, 2020 through October 25, 2020

**2021 NEW SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.  TEAMS MOVE UP IN AGE STARTING SEPTEMBER 1, 2020 FOR THE 2021 SEASON.

 

 

 8:38AM UPDATE

14U HAS BEEN SEEDED 

GROUP A NORTHCUTT AND GROUP B PITTMAN


GAME TIMES CST

 

13U - NO STEEL CLEATS ON MOUND FIELD 1 WESTGATE


**FIELD LOCATIONS**   

 

JAMES OATES BASEBALL/SOFTBALL COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303      

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301    

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303  

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303

WESTGATE SOFTBALL COMPLEX - 201 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

 HEADLAND HIGH SCHOOL -  312 E MAIN ST, HEADLAND, AL 36345  

 

8U - WESTGATE SOFTBALL COMPLEX

9U/10U JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX - SB     

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX -BB  

13U - MIRACLE FIELD  AND WESTGATE SOFTBALL COMPLEX  

14U - NORTHCUTT AND HEADLAND HIGH SCHOOL

 15U - PITTMAN

  

WHERE TO STAY 

TRAVEL PLANNER



 

Please note by playing in a TBUSA event teams, players, coaches, parents
and spectators do so on a volunteer basis. If you or any one associated
with your team is sick or has underlying health conditions please stay
home. Coach please relay this information to anyone associated with your
team that plans on attending the TBUSA event.

TBUSA will do our best to keep everyone safe.

TBUSA will be establishing some guidelines for tournament PLAY

TEAM GATE FEE $225 WILL BE ADDED TO TOURNAMENT ENTRY FEE. ALL FEES MUST BE PAID PRIOR TO TEAMS FIRST GAME (NO EXCEPTIONS). THERE WILL BE DESIGNATED TABLE AT THE ENTRANCE FOR ONE COACH OR TEAM MOM TO CHECK IN AND PAY.

ALL TBUSA STAFF AND UMPIRES WILL HAVE THEIR TEMPERATURES TAKEN EACH DAY
PRIOR TO PLAY

NO SPECTATORS OR PARENTS IN BLEACHERS THERE WILL BE DESIGNATED AREAS
ALONG THE FENCE WHERE TENTS OR CHAIRS CAN BE SET UP FOR SPECTATORS.
PLEASE TRY TO STAY WITH YOUR FAMILY DURING THE TOURNAMENT.

STAY SAFE - 6FT APART SIGNS WILL BE POSTED THROUGHOUT THE PARK.

BLEACHERS WILL BE DESIGNATED ONLY FOR THE TEAM PLAYERS AND COACHES PLAYING AT THAT DESIGNATED TIME ON THAT FIELD. NO OTHER TEAM MAY OCCUPY THAT BLEACHER UNTIL THE TEAM PLAYING HAS CLEARED THE AREA. COACHES LETS TRY TO KEEP HALF TEAM IN DUGOUT AND HALF IN THE BLEACHERS DURING EACH GAME. 

NO CATCHER EQUIPMENT SHOULD BE SHARED.

NO COMMUNITY WATER COOLERS IN DUGOUT.

NO HANDSHAKES OR AWARD CEREMONIES AFTER GAMES.

EACH TEAM WILL PROVIDE 2 NEW GAME BALLS BEFORE EACH GAME WITH TEAMS NAME
OR INITIALS FOR IDENTIFICATION AND HAVE OTHERS AVAILABLE IF NECESSARY.
EACH TEAM WILL PLAY DEFENSE WITH THEIR TEAMS DESIGNATED BASEBALLS EACH
INNING.

I KNOW THIS IS ALOT BUT LETS TRY OUR BEST SO WE CAN STAY SAFE AND
CONTINUE TO PLAY.

THANK YOU FOR YOUR PATIENCE.


Jerry Strauss
Travel Ball USA
https://www.TBUSATournaments.com

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  October 21, 2020 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA. 

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.


7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter 8 Leesburg, GA
Ozark Express 8 Ozark, AL
Dirtbags 8u 8 Enterprise, AL
Tallahassee Renegades 8U 8 Tallahassee, FL
FLORIDA GRIND 8u 8 Lynn Haven, FL
Pelicans 8U 8 Panama City, FL

9U
Team Name Age City, State
Tallahassee Renegades 9 Tallahassee, FL
Avengers 9U 9 Enterprise, AL
BOS 9U WEEKS 9 Tifton, GA
Sandlot Legends 9 Ashford, AL
Wiregrass Wolverines 9 Dothan, AL
Dirtbags 9U 9 Enterprise, AL

10U
Team Name Age City, State
850 Wave 10 Lynn Haven, FL
Avengers 10u 10 Enterprise, AL
South Alabama Arrows 10 Andalusia, AL
L A Owls 10 Slocomb, AL
Chaos 10 Enterprise, AL
Molino Impact 10 Milton, FL
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 10 Leesburg, GA
WFBA Hammerheads 10 Cantonment, FL
South Alabama Rattlers 10 Rehobeth, AL
Hornets 10 Ashford, AL
Beach Sox 10U 10 Crestview, FL
Tallahassee Heat 10 Crawfordville, FL
Wiregrass Cardinals 10 Newville, AL
5 Star National Buhler 10 Tifton, GA
Tallahassee Renegades 10 Tallahassee, FL

11U
Team Name Age City, State
Chaos 11-U 11 Enterprise, AL
Tallahassee Renegades 11 Tallahassee, FL
Southern Savage 11 Ozark, AL
IRONMEN 11U 11 Enterprise, AL
Ballerz 11 Panhandle, FL
Circle City Cyclones 11U 11 Dothan, AL
NWF Baseball 11 Southport, FL
DBacks 11 Headland, AL, GA
BOS 11U BLALOCK 11 Tifton, GA
Sandlot 11u 11 Apalachicola, FL
WFBA Makos 11 Cantonment, FL
South Walton Hawks 11u 11 Destin, FL

12U
Team Name Age City, State
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Regulators 12U 12 dothan, AL
Tallahassee Heat 12 Tallahassee, FL
Powermill 12 Tallahassee, FL
Pines - Wells 12 Nashville, GA
Sandlot 12 Apalachicola, FL
Young Guns Baseball 12 Columbus, GA
American Thunder 12 Dothan, AL
WFBA Blacktips 12 Cantonment, FL
Tallahassee Renegades 12U 12 Tallahassee, FL
Tallahassee Bombers 12 Tallahassee, FL
NWFL United 12 Laurel hill, FL
Wave Baseball 12U 12 Gulf Breeze, FL

13U
Team Name Age City, State
Young Guns 13 Brantley, AL
Ball Hogz 13U 13 Madison, FL
WFBA 13u Blacktips 13 Cantonment, FL
WSA RED 13U 13 Dothan, AL
Panama City Rangers 13 Panama City, FL
Wiregrass Indians 13 Headland, AL
Dothan Expos 13U 13 MIDLAND CITY, AL
Smoke Sports Academy 13 Ashford, AL
5 Star National Fletcher/Grubbs 13 Tifton, GA
BOS 13U BRYAN 13 Tifton, GA
Chaos 13 Enterprise, AL
Tallahassee Bombers 13 Tallahassee, FL
Bill Bond 13U 13 Pensacola, FL
CV Thunder 13 Lanett, AL

14U
Team Name Age City, State
WFBA Hammerheads 14 Cantonment, FL
Pines - Rowe 14 Nashville, GA
Bucks Baseball 14 DeFuniak Springs, FL
Bay County Bandits 14 Panama City, FL
BOS 14U WHITE 14 Tifton, GA
BOS 14U BLUE 14 Tifton, GA
Bill Bond Clutch 14 Pensacola, FL
Hustlers Baseball 14 Shorterville, AL
Game On 14 Albany, GA

15U
Team Name Age City, State
Wiregrass Cardinals 15U 15 Newville, AL
Panhandle Trojans 15 Panama City, FL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
11
0
Dirtbags 8u
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (WESTGATE)
6
16
Dirtbags 8u
Pelicans 8U
-vs- 10/24/2020 - 9:20 AM FIELD 5 (WESTGATE)
16
10
Ozark Express
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 10/24/2020 - 10:40 AM FIELD 5 (WESTGATE)
14
13
Pelicans 8U
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 10/24/2020 - 12:00 PM FIELD 5 (WESTGATE)
1
13
Ozark Express
8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter
-vs- 10/24/2020 - 1:20 PM FIELD 5 (WESTGATE)
7
9
Tallahassee Renegades 8U
8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 5 (WESTGATE)
1
14
Ozark Express
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1)
11
4
Dirtbags 8u
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 10/25/2020 - 9:20 AM FIELD 5 (GM2)
12
4
8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 10/25/2020 - 10:40 AM FIELD 5 (GM3)
5
7
Pelicans 8U
Dirtbags 8u
-vs- 10/25/2020 - 12:00 PM FIELD 5 (GM4)
14
2
8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter
Dirtbags 8u
-vs- 10/25/2020 - 1:20 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
9
2
Sandlot Legends
Wiregrass Wolverines
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 6 (SB)
8
7
Tallahassee Renegades
Wiregrass Wolverines
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 6 (SB)
22
2
Sandlot Legends
BOS 9U WEEKS
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 6 (SB)
7
7
Tallahassee Renegades
Dirtbags 9U
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 6 (SB)
0
18
BOS 9U WEEKS
Avengers 9U
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 6 (SB)
4
5
Dirtbags 9U
Avengers 9U
-vs- 10/24/2020 - 4:20 PM FIELD 6 (SB)
8
11
Dirtbags 9U
Wiregrass Wolverines
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1)
14
4
Tallahassee Renegades
BOS 9U WEEKS
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 6 (GM2)
9
2
Sandlot Legends
Wiregrass Wolverines
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 6 (GM3)
7
5
Avengers 9U
Tallahassee Renegades
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 6 (GM4)
8
12
Sandlot Legends
Avengers 9U
-vs- 10/25/2020 - 2:40 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
2
4
L A Owls
South Alabama Arrows
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (SB)
1
11
Chaos
Hornets
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (SB)
0
21
Wiregrass Cardinals
Tallahassee Renegades
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (SB)
2
11
5 Star National Buhler
South Alabama Arrows
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (SB)
12
2
Chaos
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (SB)
12
2
Beach Sox 10U
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (SB)
9
6
5 Star National Buhler
L A Owls
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (SB)
10
0
Hornets
Molino Impact
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (SB)
5
5
Beach Sox 10U
Tallahassee Renegades
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (SB)
3
5
South Alabama Rattlers
Tallahassee Heat
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 3 (SB)
8
1
Avengers 10u
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (SB)
0
15
850 Wave
WFBA Hammerheads
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 5 (SB)
13
3
South Alabama Rattlers
850 Wave
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 3 (SB)
9
3
Avengers 10u
Molino Impact
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 4 (SB)
2
13
Tallahassee Heat
WFBA Hammerheads
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 5 (SB)
7
13
L A Owls
850 Wave
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1) GROUP B
8
0
5 Star National Buhler
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2) GROUP B
4
10
Molino Impact
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GM3) GROUP B
5
2
Tallahassee Heat
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (GM4) GROUP B
1
6
850 Wave
5 Star National Buhler
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (GM5) GROUP B
4
3
Tallahassee Heat
5 Star National Buhler
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
7
3
South Alabama Arrows
Tallahassee Renegades
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (GM1) GROUP A
3
8
Avengers 10u
Beach Sox 10U
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (GM2) GROUP A
16
1
Hornets
Chaos
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (GM3) GROUP A
11
4
WFBA Hammerheads
South Alabama Rattlers
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (GM4) GROUP A
6
5
South Alabama Arrows
Hornets
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 3 (GM5) GROUP A
10
11
Beach Sox 10U
WFBA Hammerheads
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (GM6) GROUP A
6
7
South Alabama Arrows
WFBA Hammerheads
-vs- 10/25/2020 - 2:40 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
1
9
DBacks
NWF Baseball
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (BB)
12
2
Chaos 11-U
BOS 11U BLALOCK
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 2 (BB)
10
7
DBacks
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (BB)
18
6
Tallahassee Renegades
Chaos 11-U
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 2 (BB)
6
4
NWF Baseball
South Walton Hawks 11u
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (BB)
4
5
Southern Savage
BOS 11U BLALOCK
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 2 (BB)
6
4
Sandlot 11u
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 3 (BB)
1
9
Tallahassee Renegades
WFBA Makos
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 2 (BB)
5
2
IRONMEN 11U
South Walton Hawks 11u
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 3 (BB)
5
3
Southern Savage
WFBA Makos
-vs- 10/24/2020 - 4:20 PM FIELD 2 (BB)
7
5
IRONMEN 11U
Sandlot 11u
-vs- 10/24/2020 - 4:20 PM FIELD 3 (BB)
15
7
South Walton Hawks 11u
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1) GROUP B
3
13
BOS 11U BLALOCK
Chaos 11-U
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 2 (GM2) GROUP B
7
4
DBacks
South Walton Hawks 11u
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 2 (GM3) GROUP B
8
9
Chaos 11-U
DBacks
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
13
6
Southern Savage
Sandlot 11u
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1) GROUP A
8
9
WFBA Makos
Tallahassee Renegades
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (GM2) GROUP A
11
6
NWF Baseball
Southern Savage
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (GM3) GROUP A
10
6
IRONMEN 11U
Tallahassee Renegades
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 1 (GM4) GROUP A
3
11
NWF Baseball
IRONMEN 11U
-vs- 10/25/2020 - 2:40 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
15
5
American Thunder
NWFL United
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (BB)
23
4
Florida Prospects Baseball
Powermill
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (BB)
10
8
Regulators 12U
Wave Baseball 12U
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (BB)
5
12
American Thunder
Sandlot
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (BB)
10
2
Florida Prospects Baseball
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (BB)
3
5
Tallahassee Heat
Regulators 12U
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (BB)
1
17
NWFL United
Powermill
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (BB)
3
4
WFBA Blacktips
Pines - Wells
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (BB)
5
4
Wave Baseball 12U
Young Guns Baseball
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 1 (BB)
14
15
Sandlot
Tallahassee Bombers
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (BB)
12
5
WFBA Blacktips
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 5 (BB)
7
7
Tallahassee Heat
Young Guns Baseball
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 1 (BB)
0
16
Tallahassee Bombers
Pines - Wells
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM FIELD 4 (BB)
14
8
Tallahassee Renegades 12U
NWFL United
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1) GROUP B
2
8
Young Guns Baseball
Tallahassee Heat
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (GM2) GROUP B
5
6
Tallahassee Bombers
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (GM3) GROUP B
7
1
Tallahassee Heat
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
4
1
WFBA Blacktips
Wave Baseball 12U
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1) GROUP A
11
7
Regulators 12U
American Thunder
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2) GROUP A
8
2
Pines - Wells
Powermill
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3) GROUP A
3
0
Florida Prospects Baseball
Sandlot
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (GM4) GROUP A
6
5
WFBA Blacktips
Pines - Wells
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (GM5) GROUP A
4
5
Regulators 12U
Florida Prospects Baseball
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (GM6) GROUP A
10
2
WFBA Blacktips
Florida Prospects Baseball
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
4
8
WSA RED 13U
Wiregrass Indians
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM HARDY (MIRACLE)
10
2
Smoke Sports Academy
BOS 13U BRYAN
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM BREWTON (MIRACLE)
8
0
Dothan Expos 13U
Panama City Rangers
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (WESTGATE)
3
10
WSA RED 13U
Ball Hogz 13U
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM HARDY (MIRACLE)
5
6
Smoke Sports Academy
Bill Bond 13U
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM BREWTON (MIRACLE)
6
3
Dothan Expos 13U
Young Guns
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (WESTGATE)
6
5
Wiregrass Indians
Tallahassee Bombers
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM HARDY (MIRACLE)
1
14
BOS 13U BRYAN
CV Thunder
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM BREWTON (MIRACLE)
2
4
Panama City Rangers
WFBA 13u Blacktips
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (WESTGATE)
0
10
Tallahassee Bombers
Ball Hogz 13U
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM HARDY (MIRACLE)
18
0
5 Star National Fletcher/Grubbs
Bill Bond 13U
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM BREWTON (MIRACLE)
6
6
Young Guns
WFBA 13u Blacktips
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM FIELD 1 (WESTGATE)
11
5
5 Star National Fletcher/Grubbs
CV Thunder
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM BREWTON (MIRACLE)
4
5
WSA RED 13U
BOS 13U BRYAN
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM FIELD 1 WESTGATE (GROUP B) GM1
1
2
Panama City Rangers
Tallahassee Bombers
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM FIELD 1 WESTGATE (GROUP B) GM2
10
0
Young Guns
BOS 13U BRYAN
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM FIELD 1 WESTGATE (GROUP B) GM3
0
11
Tallahassee Bombers
Young Guns
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM FIELD 1 WESTGATE (GROUP B) CHAMPIONSHIP
0
12
Wiregrass Indians
WFBA 13u Blacktips
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM HARDY (GM1) GROUP A
13
3
5 Star National Fletcher/Grubbs
Smoke Sports Academy
-vs- 10/25/2020 - 8:00 AM BREWTON (GM2) GROUP A
6
1
Ball Hogz 13U
Bill Bond 13U
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM HARDY (GM3) GROUP A
4
2
Dothan Expos 13U
CV Thunder
-vs- 10/25/2020 - 9:40 AM BREWTON (GM4) GROUP A
4
5
WFBA 13u Blacktips
Ball Hogz 13U
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM HARDY (GM5) GROUP A
3
2
5 Star National Fletcher/Grubbs
Dothan Expos 13U
-vs- 10/25/2020 - 11:20 AM BREWTON (GM6) GROUP A
6
5
Ball Hogz 13U
5 Star National Fletcher/Grubbs
-vs- 10/25/2020 - 1:00 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
11
2
Hustlers Baseball
Game On
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM HEADLAND HIGH SCHOOL
0
6
Bay County Bandits
Bucks Baseball
-vs- 10/24/2020 - 8:00 AM NORTHCUTT
9
1
Hustlers Baseball
BOS 14U WHITE
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM HEADLAND HIGH SCHOOL
4
9
BOS 14U BLUE
Bucks Baseball
-vs- 10/24/2020 - 9:40 AM NORTHCUTT
2
4
Game On
Bill Bond Clutch
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM HEADLAND HIGH SCHOOL
4
4
Bay County Bandits
Pines - Rowe
-vs- 10/24/2020 - 11:20 AM NORTHCUTT
3
5
BOS 14U WHITE
Bill Bond Clutch
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM HEADLAND HIGH SCHOOL
15
0
WFBA Hammerheads
BOS 14U BLUE
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM NORTHCUTT
0
15
Pines - Rowe
WFBA Hammerheads
-vs- 10/24/2020 - 2:40 PM NORTHCUTT
4
7
BOS 14U WHITE
Game On
-vs- 10/25/2020 - 10:00 AM PITTMAN (GM1) GROUP B
8
0
Pines - Rowe
BOS 14U BLUE
-vs- 10/25/2020 - 11:40 AM PITTMAN (GM2) GROUP B
3
8
Game On
Pines - Rowe
-vs- 10/25/2020 - 1:20 PM PITTMAN (GROUP B) CHAMPIONSHIP
11
1
Bill Bond Clutch
Bay County Bandits
-vs- 10/25/2020 - 10:00 AM NORTHCUTT (GM1) GROUP A
7
3
Hustlers Baseball
Bucks Baseball
-vs- 10/25/2020 - 11:40 AM NORTHCUTT (GM2) GROUP A
6
5
WFBA Hammerheads
Bill Bond Clutch
-vs- 10/25/2020 - 1:20 PM NORTHCUTT (GM3) GROUP A
6
1
Hustlers Baseball
WFBA Hammerheads
-vs- 10/25/2020 - 3:00 PM NORTHCUTT (GROUP A) CHAMPIONSHIP

15U
Score
Game Date / Time Location
3
2
Panhandle Trojans
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/24/2020 - 9:00 AM PITTMAN
2
5
Panhandle Trojans
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/24/2020 - 10:40 AM PITTMAN
2
0
Wiregrass Cardinals 15U
Panhandle Trojans
-vs- 10/24/2020 - 1:00 PM PITTMAN

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter 4-0-0 4-0-0 1 1
Dirtbags 8u 3-2-0 7-9-0 2 3
Pelicans 8U 2-1-0 3-4-0 3 2
Ozark Express 1-2-0 1-18-0 4 4
Tallahassee Renegades 8U 1-3-0 9-5-0 5 5
FLORIDA GRIND 8u 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 Dirtbags 8u 11 FLORIDA GRIND 8u 0
0-24 Dirtbags 8u 6 Pelicans 8U 16
0-24 Ozark Express 16 FLORIDA GRIND 8u 10
0-24 Pelicans 8U 14 Tallahassee Renegades 8U 13
0-24 Ozark Express 1 8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter 13
0-24 Tallahassee Renegades 8U 7 8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter 9
0-25 Ozark Express 1 Tallahassee Renegades 8U 14
0-25 Dirtbags 8u 11 FLORIDA GRIND 8u 4
0-25 8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter 12 Tallahassee Renegades 8U 4
0-25 Pelicans 8U 5 Dirtbags 8u 7
0-25 8U South GA Mariners, Inc.-Carpenter 14 Dirtbags 8u 2

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Avengers 9U 4-0-0 10-5-0 1 2
Sandlot Legends 3-1-0 6-4-0 2 1
Tallahassee Renegades 2-1-1 3-3-2 3 3
Dirtbags 9U 0-2-1 1-6-2 4 4
Wiregrass Wolverines 1-3-0 5-7-0 5 5
BOS 9U WEEKS 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 Sandlot Legends 9 Wiregrass Wolverines 2
0-24 Tallahassee Renegades 8 Wiregrass Wolverines 7
0-24 Sandlot Legends 22 BOS 9U WEEKS 2
0-24 Tallahassee Renegades 7 Dirtbags 9U 7
0-24 BOS 9U WEEKS 0 Avengers 9U 18
0-24 Dirtbags 9U 4 Avengers 9U 5
0-25 Dirtbags 9U 8 Wiregrass Wolverines 11
0-25 Tallahassee Renegades 14 BOS 9U WEEKS 4
0-25 Sandlot Legends 9 Wiregrass Wolverines 2
0-25 Avengers 9U 7 Tallahassee Renegades 5
0-25 Sandlot Legends 8 Avengers 9U 12

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
WFBA Hammerheads 5-0-0 9-0-0 1 2
South Alabama Arrows 4-1-0 4-1-0 2 4
Hornets 3-1-0 10-3-0 3 1
Beach Sox 10U 2-1-1 2-1-1 4 6
Avengers 10u 2-1-0 9-4-0 5 3
Tallahassee Renegades 1-1-1 4-1-1 6 5
South Alabama Rattlers 1-2-0 4-7-0 7 7
Chaos 1-2-0 6-7-1 8 8
Tallahassee Heat 3-1-0 3-1-0 9 9
5 Star National Buhler 3-2-0 3-2-0 10 10
850 Wave 1-3-0 3-8-0 11 14
10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 1-3-0 1-3-0 12 13
L A Owls 0-3-0 5-9-0 13 11
Molino Impact 0-3-0 0-3-0 14 12
Wiregrass Cardinals 0-3-0 1-11-0 15 15

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 L A Owls 2 South Alabama Arrows 4
0-24 Chaos 1 Hornets 11
0-24 Wiregrass Cardinals 0 Tallahassee Renegades 21
0-24 5 Star National Buhler 2 South Alabama Arrows 11
0-24 Chaos 12 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 2
0-24 Beach Sox 10U 12 Wiregrass Cardinals 2
0-24 5 Star National Buhler 9 L A Owls 6
0-24 Hornets 10 Molino Impact 0
0-24 Beach Sox 10U 5 Tallahassee Renegades 5
0-24 South Alabama Rattlers 3 Tallahassee Heat 5
0-24 Avengers 10u 8 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 1
0-24 850 Wave 0 WFBA Hammerheads 15
0-24 South Alabama Rattlers 13 850 Wave 3
0-24 Avengers 10u 9 Molino Impact 3
0-24 Tallahassee Heat 2 WFBA Hammerheads 13
0-25 L A Owls 7 850 Wave 13
0-25 5 Star National Buhler 8 Wiregrass Cardinals 0
0-25 Molino Impact 4 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 10
0-25 Tallahassee Heat 5 10U South GA Mariners, Inc.-McCullough 2
0-25 850 Wave 1 5 Star National Buhler 6
0-25 Tallahassee Heat 4 5 Star National Buhler 3
0-25 South Alabama Arrows 7 Tallahassee Renegades 3
0-25 Avengers 10u 3 Beach Sox 10U 8
0-25 Hornets 16 Chaos 1
0-25 WFBA Hammerheads 11 South Alabama Rattlers 4
0-25 South Alabama Arrows 6 Hornets 5
0-25 Beach Sox 10U 10 WFBA Hammerheads 11
0-25 South Alabama Arrows 6 WFBA Hammerheads 7

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
IRONMEN 11U 4-0-0 10-4-0 1 2
NWF Baseball 3-1-0 3-1-0 2 1
Tallahassee Renegades 2-2-0 3-2-0 3 6
Southern Savage 2-2-0 3-7-0 4 4
Sandlot 11u 1-2-0 2-7-0 5 5
WFBA Makos 1-2-0 1-2-0 6 3
DBacks 3-1-0 7-7-0 7 7
Chaos 11-U 2-2-0 3-10-0 8 9
South Walton Hawks 11u 1-3-0 8-5-0 9 10
BOS 11U BLALOCK 1-2-0 1-2-0 10 8
Circle City Cyclones 11U 0-3-0 1-6-0 11 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 DBacks 1 NWF Baseball 9
0-24 Chaos 11-U 12 BOS 11U BLALOCK 2
0-24 DBacks 10 Circle City Cyclones 11U 7
0-24 Tallahassee Renegades 18 Chaos 11-U 6
0-24 NWF Baseball 6 South Walton Hawks 11u 4
0-24 Southern Savage 4 BOS 11U BLALOCK 5
0-24 Sandlot 11u 6 Circle City Cyclones 11U 4
0-24 Tallahassee Renegades 1 WFBA Makos 9
0-24 IRONMEN 11U 5 South Walton Hawks 11u 2
0-24 Southern Savage 5 WFBA Makos 3
0-24 IRONMEN 11U 7 Sandlot 11u 5
0-25 South Walton Hawks 11u 15 Circle City Cyclones 11U 7
0-25 BOS 11U BLALOCK 3 Chaos 11-U 13
0-25 DBacks 7 South Walton Hawks 11u 4
0-25 Chaos 11-U 8 DBacks 9
0-25 Southern Savage 13 Sandlot 11u 6
0-25 WFBA Makos 8 Tallahassee Renegades 9
0-25 NWF Baseball 11 Southern Savage 6
0-25 IRONMEN 11U 10 Tallahassee Renegades 6
0-25 NWF Baseball 3 IRONMEN 11U 11

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
WFBA Blacktips 4-1-0 4-1-0 1 4
Florida Prospects Baseball 4-1-0 14-4-0 2 2
Regulators 12U 3-1-0 10-5-0 3 3
Pines - Wells 3-1-0 4-2-1 4 1
Wave Baseball 12U 1-2-0 2-4-0 5 5
American Thunder 1-2-0 4-4-0 6 6
Sandlot 1-2-0 7-6-1 7 7
Powermill 1-2-0 2-5-0 8 8
Tallahassee Heat 2-1-1 7-5-1 9 11
Tallahassee Renegades 12U 2-3-0 5-8-0 10 12
Tallahassee Bombers 1-2-0 1-7-0 11 9
Young Guns Baseball 0-2-1 0-2-1 12 10
NWFL United 0-3-0 1-9-0 13 13

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 American Thunder 15 NWFL United 5
0-24 Florida Prospects Baseball 23 Powermill 4
0-24 Regulators 12U 10 Wave Baseball 12U 8
0-24 American Thunder 5 Sandlot 12
0-24 Florida Prospects Baseball 10 Tallahassee Renegades 12U 2
0-24 Tallahassee Heat 3 Regulators 12U 5
0-24 NWFL United 1 Powermill 17
0-24 WFBA Blacktips 3 Pines - Wells 4
0-24 Wave Baseball 12U 5 Young Guns Baseball 4
0-24 Sandlot 14 Tallahassee Bombers 15
0-24 WFBA Blacktips 12 Tallahassee Renegades 12U 5
0-24 Tallahassee Heat 7 Young Guns Baseball 7
0-24 Tallahassee Bombers 0 Pines - Wells 16
0-25 Tallahassee Renegades 12U 14 NWFL United 8
0-25 Young Guns Baseball 2 Tallahassee Heat 8
0-25 Tallahassee Bombers 5 Tallahassee Renegades 12U 6
0-25 Tallahassee Heat 7 Tallahassee Renegades 12U 1
0-25 WFBA Blacktips 4 Wave Baseball 12U 1
0-25 Regulators 12U 11 American Thunder 7
0-25 Pines - Wells 8 Powermill 2
0-25 Florida Prospects Baseball 3 Sandlot 0
0-25 WFBA Blacktips 6 Pines - Wells 5
0-25 Regulators 12U 4 Florida Prospects Baseball 5
0-25 WFBA Blacktips 10 Florida Prospects Baseball 2

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Ball Hogz 13U 5-0-0 5-0-0 1 1
5 Star National Fletcher/Grubbs 4-1-0 4-1-0 2 3
Dothan Expos 13U 3-1-0 10-5-0 3 2
WFBA 13u Blacktips 2-1-1 2-1-1 4 5
Wiregrass Indians 2-1-0 3-6-0 5 4
Smoke Sports Academy 1-2-0 4-9-0 6 6
CV Thunder 1-2-0 1-2-0 7 7
Bill Bond 13U 1-2-0 1-2-0 8 8
Young Guns 2-1-1 4-7-1 9 9
Tallahassee Bombers 1-3-0 3-5-0 10 11
BOS 13U BRYAN 1-3-0 1-3-0 11 13
Panama City Rangers 0-3-0 0-6-0 12 10
WSA RED 13U 0-3-0 4-9-0 13 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 WSA RED 13U 4 Wiregrass Indians 8
0-24 Smoke Sports Academy 10 BOS 13U BRYAN 2
0-24 Dothan Expos 13U 8 Panama City Rangers 0
0-24 WSA RED 13U 3 Ball Hogz 13U 10
0-24 Smoke Sports Academy 5 Bill Bond 13U 6
0-24 Dothan Expos 13U 6 Young Guns 3
0-24 Wiregrass Indians 6 Tallahassee Bombers 5
0-24 BOS 13U BRYAN 1 CV Thunder 14
0-24 Panama City Rangers 2 WFBA 13u Blacktips 4
0-24 Tallahassee Bombers 0 Ball Hogz 13U 10
0-24 5 Star National Fletcher/Grubbs 18 Bill Bond 13U 0
0-24 Young Guns 6 WFBA 13u Blacktips 6
0-24 5 Star National Fletcher/Grubbs 11 CV Thunder 5
0-25 WSA RED 13U 4 BOS 13U BRYAN 5
0-25 Panama City Rangers 1 Tallahassee Bombers 2
0-25 Young Guns 10 BOS 13U BRYAN 0
0-25 Tallahassee Bombers 0 Young Guns 11
0-25 Wiregrass Indians 0 WFBA 13u Blacktips 12
0-25 5 Star National Fletcher/Grubbs 13 Smoke Sports Academy 3
0-25 Ball Hogz 13U 6 Bill Bond 13U 1
0-25 Dothan Expos 13U 4 CV Thunder 2
0-25 WFBA 13u Blacktips 4 Ball Hogz 13U 5
0-25 5 Star National Fletcher/Grubbs 3 Dothan Expos 13U 2
0-25 Ball Hogz 13U 6 5 Star National Fletcher/Grubbs 5

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hustlers Baseball 4-0-0 5-2-0 1 2
WFBA Hammerheads 3-1-0 7-1-0 2 1
Bucks Baseball 2-1-0 4-8-1 3 3
Bill Bond Clutch 3-1-0 6-2-0 4 4
Bay County Bandits 0-2-1 6-7-1 5 5
Pines - Rowe 2-1-1 2-1-1 6 6
Game On 1-3-0 1-6-1 7 8
BOS 14U WHITE 0-3-0 0-3-0 8 7
BOS 14U BLUE 0-3-0 0-3-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 Hustlers Baseball 11 Game On 2
0-24 Bay County Bandits 0 Bucks Baseball 6
0-24 Hustlers Baseball 9 BOS 14U WHITE 1
0-24 BOS 14U BLUE 4 Bucks Baseball 9
0-24 Game On 2 Bill Bond Clutch 4
0-24 Bay County Bandits 4 Pines - Rowe 4
0-24 BOS 14U WHITE 3 Bill Bond Clutch 5
0-24 WFBA Hammerheads 15 BOS 14U BLUE 0
0-24 Pines - Rowe 0 WFBA Hammerheads 15
0-25 BOS 14U WHITE 4 Game On 7
0-25 Pines - Rowe 8 BOS 14U BLUE 0
0-25 Game On 3 Pines - Rowe 8
0-25 Bill Bond Clutch 11 Bay County Bandits 1
0-25 Hustlers Baseball 7 Bucks Baseball 3
0-25 WFBA Hammerheads 6 Bill Bond Clutch 5
0-25 Hustlers Baseball 6 WFBA Hammerheads 1

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Wiregrass Cardinals 15U 2-1-0 7-5-0 1 1
Panhandle Trojans 1-2-0 6-12-0 2 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-24 Panhandle Trojans 3 Wiregrass Cardinals 15U 2
0-24 Panhandle Trojans 2 Wiregrass Cardinals 15U 5
0-24 Wiregrass Cardinals 15U 2 Panhandle Trojans 0

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather: