Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA WATERMELON SMASH

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 21, 2022 through May 22, 2022

**2022 SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  GAMEDAY TSHIRT AND WATERMELON FOR EVERY OVER THE FENCE HOMERUN.  A FUN DAY FOR PLAYERS.  TOURNAMENT FILLS UP EVERY YEAR.  LIMITED SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.

 

ANY WEATHER DELAYS OR SCHEDULE CHANGES WILL BE POSTED HERE

JAMES OATES HAS RESUMED PLAY

**FIELD LOCATIONS**  

 

JAMES OATES COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303

NORTHCUTT - 501 RECREATION RD., AL 36303  

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM ST., DOTHAN, AL 36301  

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303  

 

7U/8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX (Turf Infields)

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX (Turf Infields) 

Please See Rules for Turf Fields at James Oates (Listed Below)  

13U - MIRACLE FIELDS (HARDY) AND (BREWTON) 

14U/15U - PITTMAN FIELD/ NORTHCUTT FIELD 

 

James Oates Turf Field Rules
 
Approved Equipment Only 
No Spikes/Metal Cleats 
(Molded cleats or Athletic shoes ONLY) 
No Food. No Gum. No Seeds. 
No Tobacco of any kind 
No Sports Drinks (Only Water in Dugouts or on Fields) 
No Sharp Objects 
No Pets. No Bicycles. No Scooters. ETC.  
PLEASE FOLLOW THE RULES

 



ONLY 1 TEAM COOLER ALLOWED IN PARK

NO TOBACCO OR ALCOHOL ALLOWED IN PARK

NO PETS ALLOWED IN PARK


Visit Dothan

7U
Team Name Age City, State
South Walton Hawks 7U 7 Santa Rosa Beach, FL
Gulf Coast Crush 7 Panama City, FL
Diamond Athletics 7U 7 Enterprise, AL
WildThings 7 Dothan, AL

8U
Team Name Age City, State
Pines - Petitjean/Carter 8 Nashville, GA
Iron Pigs 8 Panama City, FL
Hurricanes 8 Panama City Beach, FL
Beach Sox 8 Crestview, FL
WildThings 8 Dothan, AL
GC Legends 8 Hartford, AL

9U
Team Name Age City, State
ELITE 9 Enterprise, AL
South Walton Hawks - Green 9 Santa Rosa Beach, FL
Prospects 9U 9 Pensacola, FL
Albany A-Team 9 Albany, GA
LA Sliders 9 Enterprise, AL
North Walton Diamond Runners 9 DeFuniak Springs, FL
Dirtbags 9U 9 Enterprise, AL
AA Arrows 9 Andalusia, AL
Tallahassee Bombers 9 Tallahassee, FL
Gulf Coast Crush 9 Panama City, FL

10U
Team Name Age City, State
Dirtbags 10u 10 Enterprise, AL
Tallahassee Heat BLACK 10 Tallahassee, FL
Wiregrass Bolts 10U 10 Dothan, AL
South Ga As 10 Albany, GA
Pipeline Prime 10U 10 Pensacola, FL
South Walton Hawks - Green 10 Santa Rosa Beach, FL
Traveling Eagles 10 Niceville, FL
Diamond Athletics 10u 10 Enterprise, AL
Dothan Dingers 10 Dothan, AL

11U
Team Name Age City, State
South Alabama Rattlers 11 Rehobeth, AL
Emerald Coast Marlins 11 Panama City Beach, FL
850 Waves 11 Lynn Haven, FL
Diamond Athletics 11U 11 Enterprise, AL
Southern Hitmen 11 Pace, FL
Wiregrass Prospects 11 Geneva, AL
Crushers 11 Ozark, AL
Outlaws 11U 11 Pace, FL
Owls 11 Slocomb, AL
Southern Closers 11 Dothan, AL

12U
Team Name Age City, State
Complete Chaos 12 Crawfordville, FL
HK Prime 9 12 Dothan, AL
Mpact Sports 12 Marianna, FL
East Coast Sox Florida 12 Niceville, FL
Bama Boys 12 Andalusia, AL
Navarre Raiders 12 Navarre, FL
Molino Prime 12 Molino, FL
Diamond Athletics 12U 12 Enterprise, AL
Bayway Bombers 12 Daphne, AL
Sandlot Legends 12U 12 Ashford, AL

13U
Team Name Age City, State
HK Prime 9 13 Dothan, AL
Grind 13U Rowe 13 Panama city, FL
Pipeline Prime- Gold 13 Pensacola, FL
Pipeline Prime- Black 13 Pensacola, FL
South Walton Hawks 13U 13 South Walton, FL
Regulators 13 DOTHAN, AL
CC Titans 13 Tallahassee, FL
Clubhouse Baseball-Avengers 13 Pace, FL
PC Ballers 13 Panama City Beach, FL
Team Hustle Scott Hemond 13 Destin, FL
Beach Sox 13 Destin, FL
Breeze 13u 13 Gulf Breeze, FL

14U
Team Name Age City, State
HK Prime 9 14 Dothan, AL
Young Guns 14 Brantley, AL
Florida Grind 14U Thomas 14 Panama city, FL
North Florida Grit 14 Chipley, FL
Hustle 14 Dothan, AL
Wiregrass Indians 14 Headland, AL

15U
Team Name Age City, State
Bucks Baseball 15 DeFuniak Springs, FL
DKSA ELITE 15 Thomasville, GA
Prime 9 Red 15 Dothan, AL
Prime 9 Blue 15 Dothan, AL
S.A.T / Titans 15 Dothan, AL
Wiregrass Cardinals 15U 15 Newville, AL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

7U
Score
Game Date / Time Location
15
5
Diamond Athletics 7U
WildThings
-vs- 05/21/2022 - 9:20 AM FIELD 1
13
2
Diamond Athletics 7U
South Walton Hawks 7U
-vs- 05/21/2022 - 10:40 AM FIELD 1
14
1
Gulf Coast Crush
WildThings
-vs- 05/21/2022 - 12:00 PM FIELD 1
10
2
Gulf Coast Crush
South Walton Hawks 7U
-vs- 05/21/2022 - 1:20 PM FIELD 1
17
2
Diamond Athletics 7U
South Walton Hawks 7U
-vs- 05/22/2022 - 9:20 AM FIELD 1 (GM1)
15
0
Gulf Coast Crush
WildThings
-vs- 05/22/2022 - 10:40 AM FIELD 1 (GM2)
5
13
Diamond Athletics 7U
Gulf Coast Crush
-vs- 05/22/2022 - 12:00 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

8U
Score
Game Date / Time Location
6
16
GC Legends
Hurricanes
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 1
15
8
WildThings
GC Legends
-vs- 05/21/2022 - 9:20 AM FIELD 2
13
2
WildThings
Beach Sox
-vs- 05/21/2022 - 10:40 AM FIELD 2
21
13
Pines - Petitjean/Carter
Hurricanes
-vs- 05/21/2022 - 12:00 PM FIELD 2
13
0
Pines - Petitjean/Carter
Beach Sox
-vs- 05/21/2022 - 1:20 PM FIELD 2
5
6
Beach Sox
GC Legends
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
8
9
Pines - Petitjean/Carter
Hurricanes
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 1 (GM2)
9
8
WildThings
GC Legends
-vs- 05/22/2022 - 9:20 AM FIELD 2 (GM3)
5
10
Hurricanes
WildThings
-vs- 05/22/2022 - 10:40 AM FIELD 2 (Championship)

9U
Score
Game Date / Time Location
16
4
Gulf Coast Crush
Dirtbags 9U
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 3
8
1
ELITE
AA Arrows
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 4
2
9
Gulf Coast Crush
Prospects 9U
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 3
25
6
ELITE
North Walton Diamond Runners
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 4
13
8
South Walton Hawks - Green
Dirtbags 9U
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 3
8
7
Albany A-Team
AA Arrows
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 4
7
4
Tallahassee Bombers
North Walton Diamond Runners
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 3
1
9
LA Sliders
Prospects 9U
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 4
16
6
Tallahassee Bombers
South Walton Hawks - Green
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 3
6
8
Albany A-Team
LA Sliders
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 4
4
7
Dirtbags 9U
North Walton Diamond Runners
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP B) GM1
4
17
South Walton Hawks - Green
AA Arrows
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 4 (GROUP B) GM2
17
1
LA Sliders
North Walton Diamond Runners
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 4 (GROUP B) GM3
6
8
AA Arrows
LA Sliders
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
5
3
Gulf Coast Crush
Albany A-Team
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
9
7
ELITE
Albany A-Team
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP A) GM2
6
1
Prospects 9U
Gulf Coast Crush
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP A) GM3
5
12
ELITE
Prospects 9U
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
3
8
Dirtbags 10u
Diamond Athletics 10u
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 5
1
16
Wiregrass Bolts 10U
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 6
5
3
Dirtbags 10u
South Walton Hawks - Green
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 5
13
2
Traveling Eagles
Wiregrass Bolts 10U
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 6
1
14
Pipeline Prime 10U
Diamond Athletics 10u
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 5
2
9
South Ga As
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 6
7
1
Dothan Dingers
South Walton Hawks - Green
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 5
14
0
Traveling Eagles
South Ga As
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 6
7
8
Dothan Dingers
Pipeline Prime 10U
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 5
2
14
South Walton Hawks - Green
South Ga As
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 6 (GROUP B) GM1
19
4
Pipeline Prime 10U
Wiregrass Bolts 10U
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 6 (GROUP B) GM2
17
9
South Ga As
Pipeline Prime 10U
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 6 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
8
11
Dothan Dingers
Dirtbags 10u
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP A) GM1
6
7
Tallahassee Heat BLACK
Diamond Athletics 10u
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP A) GM2
11
1
Traveling Eagles
Dirtbags 10u
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP A) GM3
0
8
Diamond Athletics 10u
Traveling Eagles
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
4
7
Crushers
South Alabama Rattlers
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 2
9
6
Diamond Athletics 11U
Emerald Coast Marlins
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 3
0
10
Crushers
Southern Closers
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 2
2
3
Diamond Athletics 11U
Southern Hitmen
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 3
1
11
South Alabama Rattlers
850 Waves
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 2
11
4
Emerald Coast Marlins
Wiregrass Prospects
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 3
5
5
Outlaws 11U
Southern Closers
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 2
0
7
Owls
Southern Hitmen
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 3
14
2
Outlaws 11U
850 Waves
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 2
13
5
Owls
Wiregrass Prospects
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 3
6
12
Crushers
Wiregrass Prospects
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP B) GM1
3
2
850 Waves
South Alabama Rattlers
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM2
9
5
Emerald Coast Marlins
Wiregrass Prospects
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP B) GM3
-
-
850 Waves
Emerald Coast Marlins
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
13
3
Diamond Athletics 11U
Owls
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP A) GM1
6
12
Southern Closers
Outlaws 11U
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 2 (GROUP A) GM2
7
6
Southern Hitmen
Diamond Athletics 11U
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 2 (GROUP A) GM3
4
3
Outlaws 11U
Southern Hitmen
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
6
8
HK Prime 9
Bama Boys
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 4
1
19
Mpact Sports
Sandlot Legends 12U
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM FIELD 5
15
8
HK Prime 9
Complete Chaos
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 4
0
20
Navarre Raiders
Sandlot Legends 12U
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM FIELD 5
11
1
Bayway Bombers
Diamond Athletics 12U
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 4
5
8
Mpact Sports
Bama Boys
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM FIELD 5
3
4
East Coast Sox Florida
Navarre Raiders
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 4
13
2
Molino Prime
Complete Chaos
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM FIELD 5
0
19
East Coast Sox Florida
Bayway Bombers
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 4
13
2
Molino Prime
Diamond Athletics 12U
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM FIELD 5
11
1
Mpact Sports
Complete Chaos
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
0
25
East Coast Sox Florida
Diamond Athletics 12U
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM2
5
10
Navarre Raiders
Mpact Sports
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP B) GM3
8
4
Diamond Athletics 12U
Mpact Sports
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
4
3
Bama Boys
HK Prime 9
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP A) GM1
7
5
Bayway Bombers
Molino Prime
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM FIELD 4 (GROUP A) GM2
14
4
Sandlot Legends 12U
Bama Boys
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM FIELD 4 (GROUP A) GM3
8
4
Bayway Bombers
Sandlot Legends 12U
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
8
4
Regulators
CC Titans
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM HARDY
1
1
HK Prime 9
Grind 13U Rowe
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM BREWTON
3
4
Regulators
Breeze 13u
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM HARDY
20
0
South Walton Hawks 13U
HK Prime 9
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM BREWTON
4
1
Clubhouse Baseball-Avengers
CC Titans
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM HARDY
12
3
Grind 13U Rowe
Beach Sox
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM BREWTON
7
1
Breeze 13u
Pipeline Prime- Gold
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM HARDY
0
8
Pipeline Prime- Black
South Walton Hawks 13U
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM BREWTON
0
15
PC Ballers
Clubhouse Baseball-Avengers
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM HARDY
2
4
Team Hustle Scott Hemond
Beach Sox
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM BREWTON
5
4
Pipeline Prime- Gold
PC Ballers
-vs- 05/21/2022 - 4:20 PM HARDY
10
5
Team Hustle Scott Hemond
Pipeline Prime- Black
-vs- 05/21/2022 - 4:20 PM BREWTON
4
9
CC Titans
Pipeline Prime- Black
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM BREWTON (GROUP B) GM1
4
3
HK Prime 9
PC Ballers
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM BREWTON (GROUP B) GM2
5
1
Pipeline Prime- Gold
Pipeline Prime- Black
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM BREWTON (GROUP B) GM3
7
1
Beach Sox
HK Prime 9
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM BREWTON (GROUP B) GM4
3
4
Pipeline Prime- Gold
Beach Sox
-vs- 05/22/2022 - 2:40 PM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP
6
2
Grind 13U Rowe
Regulators
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM HARDY (GROUP A) GM1
6
5
Breeze 13u
Team Hustle Scott Hemond
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM HARDY (GROUP A) GM2
13
0
South Walton Hawks 13U
Grind 13U Rowe
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM HARDY (GROUP A) GM3
2
6
Clubhouse Baseball-Avengers
Breeze 13u
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM HARDY (GROUP A) GM4
-
-
South Walton Hawks 13U
Breeze 13u
-vs- 05/22/2022 - 2:40 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
2
3
Hustle
Florida Grind 14U Thomas
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM PITTMAN
3
4
Hustle
Wiregrass Indians
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM PITTMAN
8
0
Florida Grind 14U Thomas
Young Guns
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM PITTMAN
1
4
HK Prime 9
Wiregrass Indians
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM PITTMAN
0
9
North Florida Grit
Young Guns
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM PITTMAN
9
8
North Florida Grit
HK Prime 9
-vs- 05/21/2022 - 4:20 PM PITTMAN
6
4
North Florida Grit
Hustle
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM PITTMAN (GM1)
-
-
Young Guns
HK Prime 9
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM PITTMAN (GM2)
-
-
Florida Grind 14U Thomas
North Florida Grit
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM PITTMAN (GM3)
-
-
Wiregrass Indians
Winner Game 2
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM PITTMAN (GM4)
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 05/22/2022 - 2:40 PM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

15U
Score
Game Date / Time Location
4
2
S.A.T / Titans
Prime 9 Red
-vs- 05/21/2022 - 8:00 AM NORTHCUTT
2
0
S.A.T / Titans
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 05/21/2022 - 9:40 AM NORTHCUTT
0
12
Prime 9 Red
DKSA ELITE
-vs- 05/21/2022 - 11:20 AM NORTHCUTT
3
9
Wiregrass Cardinals 15U
Bucks Baseball
-vs- 05/21/2022 - 1:00 PM NORTHCUTT
4
1
Prime 9 Blue
DKSA ELITE
-vs- 05/21/2022 - 2:40 PM NORTHCUTT
7
6
Bucks Baseball
Prime 9 Blue
-vs- 05/21/2022 - 4:20 PM NORTHCUTT
11
2
Prime 9 Blue
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 05/22/2022 - 8:00 AM NORTHCUTT (GM1)
4
3
DKSA ELITE
Prime 9 Red
-vs- 05/22/2022 - 9:40 AM NORTHCUTT (GM2)
0
10
S.A.T / Titans
Prime 9 Blue
-vs- 05/22/2022 - 11:20 AM NORTHCUTT (GM3)
0
8
Bucks Baseball
DKSA ELITE
-vs- 05/22/2022 - 1:00 PM NORTHCUTT (GM4)
-
-
Prime 9 Blue
DKSA ELITE
-vs- 05/22/2022 - 2:40 PM NORTHCUTT (CHAMPIONSHIP)

7U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Gulf Coast Crush 4-0-0 27-5-0 1 1
Diamond Athletics 7U 3-1-0 29-20-1 2 2
South Walton Hawks 7U 0-3-0 5-15-0 3 3
WildThings 0-3-0 1-5-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 Diamond Athletics 7U 15 WildThings 5
5-21 Diamond Athletics 7U 13 South Walton Hawks 7U 2
5-21 Gulf Coast Crush 14 WildThings 1
5-21 Gulf Coast Crush 10 South Walton Hawks 7U 2
5-22 Diamond Athletics 7U 17 South Walton Hawks 7U 2
5-22 Gulf Coast Crush 15 WildThings 0
5-22 Diamond Athletics 7U 5 Gulf Coast Crush 13

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
WildThings 4-0-0 14-9-0 1 1
Hurricanes 2-2-0 14-19-0 2 3
Pines - Petitjean/Carter 2-1-0 5-2-0 3 2
GC Legends 1-3-0 6-11-0 4 5
Beach Sox 0-3-0 8-16-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 GC Legends 6 Hurricanes 16
5-21 WildThings 15 GC Legends 8
5-21 WildThings 13 Beach Sox 2
5-21 Pines - Petitjean/Carter 21 Hurricanes 13
5-21 Pines - Petitjean/Carter 13 Beach Sox 0
5-22 Beach Sox 5 GC Legends 6
5-22 Pines - Petitjean/Carter 8 Hurricanes 9
5-22 WildThings 9 GC Legends 8
5-22 Hurricanes 5 WildThings 10

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Prospects 9U 4-0-0 11-4-0 1 1
ELITE 3-1-0 18-15-0 2 2
Tallahassee Bombers 2-0-0 13-16-0 3 3
Gulf Coast Crush 2-2-0 20-15-1 4 4
Albany A-Team 1-3-0 1-3-0 5 5
LA Sliders 3-1-0 16-7-0 6 6
AA Arrows 1-3-0 10-14-3 7 8
South Walton Hawks - Green 1-2-0 3-16-0 8 7
North Walton Diamond Runners 1-3-0 6-13-0 9 10
Dirtbags 9U 0-3-0 0-8-1 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 Gulf Coast Crush 16 Dirtbags 9U 4
5-21 ELITE 8 AA Arrows 1
5-21 Gulf Coast Crush 2 Prospects 9U 9
5-21 ELITE 25 North Walton Diamond Runners 6
5-21 South Walton Hawks - Green 13 Dirtbags 9U 8
5-21 Albany A-Team 8 AA Arrows 7
5-21 Tallahassee Bombers 7 North Walton Diamond Runners 4
5-21 LA Sliders 1 Prospects 9U 9
5-21 Tallahassee Bombers 16 South Walton Hawks - Green 6
5-21 Albany A-Team 6 LA Sliders 8
5-22 Dirtbags 9U 4 North Walton Diamond Runners 7
5-22 South Walton Hawks - Green 4 AA Arrows 17
5-22 LA Sliders 17 North Walton Diamond Runners 1
5-22 AA Arrows 6 LA Sliders 8
5-22 Gulf Coast Crush 5 Albany A-Team 3
5-22 ELITE 9 Albany A-Team 7
5-22 Prospects 9U 6 Gulf Coast Crush 1
5-22 ELITE 5 Prospects 9U 12

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Traveling Eagles 4-0-0 4-0-0 1 1
Diamond Athletics 10u 3-1-0 23-4-0 2 3
Tallahassee Heat BLACK 2-1-0 11-4-0 3 2
Dirtbags 10u 2-2-0 8-21-0 4 5
Dothan Dingers 1-2-0 9-11-0 5 4
South Ga As 2-2-0 4-3-0 6 8
Pipeline Prime 10U 2-2-0 2-2-0 7 6
South Walton Hawks - Green 0-3-0 14-20-2 8 7
Wiregrass Bolts 10U 0-3-0 2-22-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 Dirtbags 10u 3 Diamond Athletics 10u 8
5-21 Wiregrass Bolts 10U 1 Tallahassee Heat BLACK 16
5-21 Dirtbags 10u 5 South Walton Hawks - Green 3
5-21 Traveling Eagles 13 Wiregrass Bolts 10U 2
5-21 Pipeline Prime 10U 1 Diamond Athletics 10u 14
5-21 South Ga As 2 Tallahassee Heat BLACK 9
5-21 Dothan Dingers 7 South Walton Hawks - Green 1
5-21 Traveling Eagles 14 South Ga As 0
5-21 Dothan Dingers 7 Pipeline Prime 10U 8
5-22 South Walton Hawks - Green 2 South Ga As 14
5-22 Pipeline Prime 10U 19 Wiregrass Bolts 10U 4
5-22 South Ga As 17 Pipeline Prime 10U 9
5-22 Dothan Dingers 8 Dirtbags 10u 11
5-22 Tallahassee Heat BLACK 6 Diamond Athletics 10u 7
5-22 Traveling Eagles 11 Dirtbags 10u 1
5-22 Diamond Athletics 10u 0 Traveling Eagles 8

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Outlaws 11U 3-0-1 3-0-1 1 3
Southern Hitmen 3-1-0 3-1-0 2 1
Southern Closers 1-1-1 24-8-1 3 2
Diamond Athletics 11U 2-2-0 17-9-0 4 4
Owls 1-2-0 9-19-0 5 5
850 Waves 2-1-0 25-20-1 6 7
Emerald Coast Marlins 2-1-0 11-25-1 7 6
South Alabama Rattlers 1-2-0 18-19-2 8 8
Wiregrass Prospects 1-3-0 2-14-0 9 10
Crushers 0-3-0 6-18-0 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 Crushers 4 South Alabama Rattlers 7
5-21 Diamond Athletics 11U 9 Emerald Coast Marlins 6
5-21 Crushers 0 Southern Closers 10
5-21 Diamond Athletics 11U 2 Southern Hitmen 3
5-21 South Alabama Rattlers 1 850 Waves 11
5-21 Emerald Coast Marlins 11 Wiregrass Prospects 4
5-21 Outlaws 11U 5 Southern Closers 5
5-21 Owls 0 Southern Hitmen 7
5-21 Outlaws 11U 14 850 Waves 2
5-21 Owls 13 Wiregrass Prospects 5
5-22 Crushers 6 Wiregrass Prospects 12
5-22 850 Waves 3 South Alabama Rattlers 2
5-22 Emerald Coast Marlins 9 Wiregrass Prospects 5
5-22 850 Waves - Emerald Coast Marlins -
5-22 Diamond Athletics 11U 13 Owls 3
5-22 Southern Closers 6 Outlaws 11U 12
5-22 Southern Hitmen 7 Diamond Athletics 11U 6
5-22 Outlaws 11U 4 Southern Hitmen 3

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Bayway Bombers 4-0-0 4-0-0 1 2
Sandlot Legends 12U 3-1-0 27-2-1 2 1
Molino Prime 2-1-0 5-2-0 3 3
Bama Boys 3-1-0 10-5-0 4 4
HK Prime 9 1-2-0 11-39-2 5 5
Diamond Athletics 12U 2-2-0 10-10-1 6 8
Mpact Sports 2-3-0 14-19-2 7 9
East Coast Sox Florida 0-3-0 3-16-0 8 7
Navarre Raiders 1-2-0 4-4-0 9 6
Complete Chaos 0-3-0 0-6-0 10 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 HK Prime 9 6 Bama Boys 8
5-21 Mpact Sports 1 Sandlot Legends 12U 19
5-21 HK Prime 9 15 Complete Chaos 8
5-21 Navarre Raiders 0 Sandlot Legends 12U 20
5-21 Bayway Bombers 11 Diamond Athletics 12U 1
5-21 Mpact Sports 5 Bama Boys 8
5-21 East Coast Sox Florida 3 Navarre Raiders 4
5-21 Molino Prime 13 Complete Chaos 2
5-21 East Coast Sox Florida 0 Bayway Bombers 19
5-21 Molino Prime 13 Diamond Athletics 12U 2
5-22 Mpact Sports 11 Complete Chaos 1
5-22 East Coast Sox Florida 0 Diamond Athletics 12U 25
5-22 Navarre Raiders 5 Mpact Sports 10
5-22 Diamond Athletics 12U 8 Mpact Sports 4
5-22 Bama Boys 4 HK Prime 9 3
5-22 Bayway Bombers 7 Molino Prime 5
5-22 Sandlot Legends 12U 14 Bama Boys 4
5-22 Bayway Bombers 8 Sandlot Legends 12U 4

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 13U 3-0-0 32-3-0 1 1
Breeze 13u 4-0-0 11-3-0 2 3
Clubhouse Baseball-Avengers 2-1-0 3-3-0 3 2
Grind 13U Rowe 2-1-1 11-10-1 4 4
Regulators 1-2-0 21-9-0 5 5
Team Hustle Scott Hemond 1-2-0 8-4-0 6 6
Beach Sox 3-1-0 16-7-1 7 8
Pipeline Prime- Gold 2-2-0 2-2-0 8 7
HK Prime 9 1-2-1 6-45-2 9 9
Pipeline Prime- Black 1-3-0 1-3-0 10 11
CC Titans 0-3-0 3-13-2 11 10
PC Ballers 0-3-0 2-15-1 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 Regulators 8 CC Titans 4
5-21 HK Prime 9 1 Grind 13U Rowe 1
5-21 Regulators 3 Breeze 13u 4
5-21 South Walton Hawks 13U 20 HK Prime 9 0
5-21 Clubhouse Baseball-Avengers 4 CC Titans 1
5-21 Grind 13U Rowe 12 Beach Sox 3
5-21 Breeze 13u 7 Pipeline Prime- Gold 1
5-21 Pipeline Prime- Black 0 South Walton Hawks 13U 8
5-21 PC Ballers 0 Clubhouse Baseball-Avengers 15
5-21 Team Hustle Scott Hemond 2 Beach Sox 4
5-21 Pipeline Prime- Gold 5 PC Ballers 4
5-21 Team Hustle Scott Hemond 10 Pipeline Prime- Black 5
5-22 CC Titans 4 Pipeline Prime- Black 9
5-22 HK Prime 9 4 PC Ballers 3
5-22 Pipeline Prime- Gold 5 Pipeline Prime- Black 1
5-22 Beach Sox 7 HK Prime 9 1
5-22 Pipeline Prime- Gold 3 Beach Sox 4
5-22 Grind 13U Rowe 6 Regulators 2
5-22 Breeze 13u 6 Team Hustle Scott Hemond 5
5-22 South Walton Hawks 13U 13 Grind 13U Rowe 0
5-22 Clubhouse Baseball-Avengers 2 Breeze 13u 6
5-22 South Walton Hawks 13U - Breeze 13u -

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 2 0-0-0 0-0-0
Winner Game 3 0-0-0 0-0-0
Winner Game 4 0-0-0 0-0-0
Florida Grind 14U Thomas 2-0-0 7-17-0 1 1
Wiregrass Indians 2-0-0 6-5-3 2 2
Young Guns 1-1-0 6-13-0 3 3
North Florida Grit 2-1-0 18-13-0 4 4
Hustle 0-3-0 2-12-0 5 5
HK Prime 9 0-2-0 25-27-3 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 Hustle 2 Florida Grind 14U Thomas 3
5-21 Hustle 3 Wiregrass Indians 4
5-21 Florida Grind 14U Thomas 8 Young Guns 0
5-21 HK Prime 9 1 Wiregrass Indians 4
5-21 North Florida Grit 0 Young Guns 9
5-21 North Florida Grit 9 HK Prime 9 8
5-22 North Florida Grit 6 Hustle 4
5-22 Young Guns - HK Prime 9 -
5-22 Florida Grind 14U Thomas - North Florida Grit -
5-22 Wiregrass Indians - Winner Game 2 -
5-22 Winner Game 3 - Winner Game 4 -

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
DKSA ELITE 3-1-0 12-5-1 1 3
Prime 9 Blue 3-1-0 9-8-0 2 4
S.A.T / Titans 2-1-0 4-20-1 3 1
Bucks Baseball 2-1-0 11-9-0 4 2
Wiregrass Cardinals 15U 0-3-0 0-11-1 5 5
Prime 9 Red 0-3-0 25-13-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-21 S.A.T / Titans 4 Prime 9 Red 2
5-21 S.A.T / Titans 2 Wiregrass Cardinals 15U 0
5-21 Prime 9 Red 0 DKSA ELITE 12
5-21 Wiregrass Cardinals 15U 3 Bucks Baseball 9
5-21 Prime 9 Blue 4 DKSA ELITE 1
5-21 Bucks Baseball 7 Prime 9 Blue 6
5-22 Prime 9 Blue 11 Wiregrass Cardinals 15U 2
5-22 DKSA ELITE 4 Prime 9 Red 3
5-22 S.A.T / Titans 0 Prime 9 Blue 10
5-22 Bucks Baseball 0 DKSA ELITE 8
5-22 Prime 9 Blue - DKSA ELITE -

Event Address: 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER